Життєвий цикл робочих бджіл і їх призначення - Породи бджіл - Каталог статей - Бджільництво для початківців

Я вас вітаю на моєму сайті - pacika.at.ua . На моєму сайті ви можете знайти інформацію про справу пасічника, інвертар та його використання, як поводитися з бджолами та багато чотого іншого. Також у нас є дошка оголошеннь, на якій ви можете залишити оголошення по куплі\продажу пакетів бджіл, сімей, меду,інвентарю та інше...

Головна » Статті » Породи бджіл

Життєвий цикл робочих бджіл і їх призначення

Опис робочої бджоли

Робочі бджоли є більш дрібними, ніж матка, самками з недорозвиненими функціями репродуктивної системи. Спаровуватися з трутнями вони нездатні, але при загибелі матки можуть відкласти яйця

Важить робоча бджола близько 100 міліграмів, досягаючи довжини від 12 до 14 міліметрів.Живе вона недовго - чим інтенсивніше робота, тим швидше настає смерть. Влітку робочі бджоли гинуть через 7-8 тижнів, їх вимотує щоденний медозбір. Народжені восени можуть дотягнути до весни або літа за рахунок накопичених запасів жиру в тільце. В цілому самка живе близько 6-8 місяців.

Порівняння розмірів бджіл. Зліва на право: 1 Матка, 2 - Робоча бджола, 3 - Трутень.

 

У звичайній сім'ї налічують приблизно 20-25 тисяч робочих бджіл, кількість пасічники визначають шляхом зважування. Якщо їх менше 18 тисяч - вулик вважається слабким і може загинути взимку.

Призначення робочої бджоли в вулику

Кожна робоча бджола виконує масу різних функцій, ні секунди не перебуваючи без важливої ​​справи.Недарма з'явилася фраза про працездатних людей, що вони «трудяться, як бджілки».

Ось основне призначення робочих бджіл:

  1. влітку приносять з квіткових полів у вулик пилок і нектар з розпустилися бутонів;
  2. накопичують принесені речовини, переробляють в мед, прополіс, пергу;
  3. годують матку, личинок, доглядають за численним приплодом;
  4. виробляють віск, будують стільники, наповнюють їх медом, запечатують рамки;
  5. викидають з будиночка сміття і пилинки, підтримують температурний режим, охороняють вхід від комах;
  6. носять з довколишніх водойм воду;
  7. утеплюють стіни житла, промазують щілини і дірки прополісом;
  8. приносять їжу з полів;
  9. регулюють кількість яєць матки в кладці.

Їх функції розподіляються залежно від стадії розвитку робочої бджоли і її віку, від того, скільки днів вона живе. Лише при несприятливих умовах нектар почнуть приносити ті робочі особини, які вигодовували приплід, або, навпаки, температуру стануть підтримувати кормові бджоли. Звичайно існує чітка ієрархія і розподіл праці.

Виділяють вуликів і польових робочих особин. Вуликовим вважається молодняк віком до 3 тижнів - саме він дотримується чистоту, годує матку і приплід, підтримує температуру. Більш старі бджоли ставляться до польових - вони літають за водою і нектаром на квіткові луки.

Різниця вуликів і польових робочих бджіл

Підрозділ особин на польових і вуликів пояснюється особливостями їх фізіології, мінливої ​​з віком.Молоді особини у віці 7-20 днів виділяють найбільшу кількість так званого молочка, а починаючи з трьох тижнів життя починають розвиватися воскові залози. У зв'язку з цим поліпшується здатність літати на луки і приносити нектар.

Ульеві бджоли всю весну і літо доглядають усередині вулика за личинками, будують стільники, накопичують мед і воду. Польові літають за водою, пилком, нектаром на різні відстані. З приходом пізньої осені всі відмінності у функціях стираються.

Інстинкти робочих бджіл

Всі бджоли, включаючи робітників, резервних, матки і навіть трутня, володіють вродженими інстинктами. Ці інстинкти, або рефлекси, поділяються на прості і складні. Прості зазвичай спостерігаються у окремих комах або невеликої групи. Складні інстинкти властиві всій бджолиної сім'ї одночасно.

До простих рефлексам ставляться

  • ужаліваніе у відповідь на роздратування або загрозу;
  • прибирання вулика від бруду;
  • відліт від диму;
  • вентиляція будиночка.

До складних інстинктам відносять такі дії

  • накопичення меду;
  • будівництво сот шестикутної форми;
  • польоти за нектаром, пилком, водою;
  • вирощування потомства;
  • годування своїм молочком личинок;
  • вигнання з будиночка трутнів;
  • догляд за маткою.

Всі ці інстинкти допомагають бджолам знаходити свій вулик, запасати мед, повертатися додому, вирощувати потомство, спілкуватися з іншими комахами.

Розвиток робочих бджіл

Розвиток робочої бджоли складається з кількох важливих етапів. Хоча життєвий цикл недовговічний, він включає в себе наступні стадії:

  1. Личинка в яйці.
  2. Лялечка в запечатаній іншими бджолами осередку.
  3. Молода бджола.
  4. Доросла робоча бджола.

З моменту відкладання яєць маткою до вилуплення з осередку проходить рівно 3 тижні. Коли матка відкладає свої запліднені трутнем яйця, зародок починає інтенсивно рости, і вже через 3 дні, на четвертий, личинка руйнує оболонку. У цей момент ульеві бджоли-годувальниці додають в кожну клітинку по краплі свого молочка. Ще 3 дні бджоли годують личинок молочком, потім переводять їх на суміш, що складається з пилку, водички і меду.

Вже через 6 днів такого харчування личинка практично не поміщається в комірці, направляючи назовні голову. Тоді робочі особини запечатують її воском. Настає стадія лялечки, що триває 12 днів. Через цей час лялечка руйнує віск на вході осередки, назовні вилазить вже молода бджола.

Перший день вона нічого не робить, лише на третій день починає працювати: чистить вулик, готує нові осередки для матки, щоб та відклала яйця, складає мед в стільники. Їду поки доводиться випрошувати у інших. До 4 дня самка починає харчуватися пилком самостійно, в неї розвиваються залози, що виробляють корм для молодняка. З шостого дня вона переходить до годівлі маленьких личинок своїм молочком, так триває днів п'ять.

Приблизно через тиждень молоді особини здійснюють перший вихід з вулика і політ навколо нього. З кожним разом тривалість і дальність польоту збільшується, намічаються орієнтування, щоб знайти дорогу назад і свій будиночок. До 12 дня починається вироблення воску в воскових залозах, його використовують для будівництва сот.

У цей час молода трудівниця здатна виконувати наступні функції:

  • приймає нектар, переробляє його;
  • размельчает міцними щелепами частинки пилку;
  • охороняє вхід від зазіхачів;
  • приносить із квіток нектар;
  • тягає з водойми воду.

Весь цей час молода бджола посилено харчується, виробляючи віск, використовує його для будівництва порожніх, запечатування заповнених медом сот.

Якщо у вулику не вистачає харчування, годувальниці можуть почати літати в поле за нектаром і пилком. Те ж саме відбувається при рясному медозборі. Якщо личинок багато, а вони голодують, польові самки можуть на якийсь час стати годувальницями. Таке заміщення дозволяє вулика постійно забезпечувати свою життєдіяльність - це обумовлено вродженими інстинктами.

Хоча маленька працьовита бджілка живе недовго, вона встигає вигодувати потомство, запасти мед, навести порядок, позалицятися за маткою і зробити масу інших необхідних справ. Через таку інтенсивності роботи термін життя цього корисного комахи швидко скорочується, зате вся бджолина сім'я функціонує безперебійно.

Категорія: Породи бджіл | Додав: Cou[r]suf (29.05.2015)
Переглядів: 5253 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar